FIRMAST
RUUPORKÕLARID – INFO
TOOTED
KONTAKT
E-mail: info@arhilion.klots.eu
Telefon: +372 520883
 
RUUPORKÕLARID – INFO
Ühe lairiba valjuhääldajaga ruuporkõlarid on HiFi sõprade seas hinnatud oma puhta ja loomutruu heli poolest. Tugeva ja impulsiivse madalate sageduste taasesituse tagab sisseehitatud ruupor. Teis tekib ruuporkõlari sõltuvus, kui olete klassikalise-, džäss- või Rokkmuusika austaja. Paraku ei sobi ruuporkõlarid hästi elektroonilise tantsumuusika kuulamiseks. Ruuporkõlarite taasesitatav helipilt võib sõltuda kuulamisruumist, sest ruupor sobitub iga ruumiga erinevalt.

Kuna ruuporkõlarid on oma ehituselt küllaltki keerukad ja töömahukad, siis on tänapäeva masstootmine loobunud nende tootmisest. Kõlarite turul annavad valdavalt tooni kahe ja kolmeribalised inverterkõlarid, harvem kinnise kastiga kõlarid. Ruuporkõlari eelised inverterkõlari ees seisnevad just loomutruumas heli taasesituses, mille tagab ühe laiaribalise valjuhääldaja elemendi kasutamine. Nimelt puuduvad sellisel lairiba valjuhääldajal praktiliselt faasimoonutused kogu taasesitatava helispektri ulatuses. Paraku moonutavad inverterkõlarid heli seda enam, mida rohkema ribalised nad on. Iga oma sagedusalas töötav valjuhääldaja on võimendiga ühendatud läbi filtri. Iga filter pöörab paraku signaali faasi. Lisaks sõltub faasivea suurus veel valjuhääldaja elementide paigutusest esipaneelil.

Ruuporkõlarite puhul on pudelikaelaks kasutatav lairiba valjuhääldaja, nimelt ainult vähesed firmad maailmas suudavad toota kõrge kvaliteediga suure kasuteguriga elemente.

Inverterkõlari eelised ruuporkõlarite ees on loomulikult nende väiksemad mõõtmed, kui hajuvõimsused ei ole väga suured.

Inimesed huvituvad tavaliselt endale kõlareid soetades kõige rohkem lubatud maksimaalsest võimsusest ja alumisest piirsagedusest. Kahjuks üsna vähesed teavad, et turul pakutavatel kõlaritel on äärmiselt erinevad kasutegurid. Kõlari kasutegurit ehk tundlikkust väljendatakse detsibellides. Kõlarile märgitud tundlikkuse väärtus detsibellides väljendab kõlarist ühe meetri kaugusel tekkivat helirõhku, kui kõlarisse on antud võimsus üks vatt.

Nimelt on allpool toodud tabelis kõik kõlarid maksimaalse tekitatava helirõhu (108 dB) järgi võrdsed.

Kõlari tundlikkus dB Maksimaalne hajuvõimsus
88 dB 100 W
91 dB 50 W
94 dB 25 W
97 dB 12,5 W
100 dB 6,25 W

Kvaliteetne inverterkõlar, mille faasivead ja mittelineaarmoonutused on viidud miinimumi, on samas hinnaklassis ruuporkõlariga. Miks ühe või teise kasuks otsustada? Kui Teile meeldib võimsus ja olete suurepärase väljatransistoridel võimsusvõimendi omanik, ostke inverterkõlarid. Olete vaimustuses väikesevõimsuseliste A-klassi lampvõimendite kõlast, peate kindlasti sinna juurde muretsema ruuporkõlarid. Kuid, ka esmaklassilise transistorvõimendiga mängivad ruuporkõlarid suurepäraselt.